Президент Асоціації платіжних систем Галина Хейло розповіла на GR-форумі, чому в Україні важливо узаконити лобізм 

Новини, Публікації

Президент Асоціації платіжних систем Галина Хейло розповіла на GR-форумі, чому в Україні важливо узаконити лобізм 

Якби був закон про лобіювання, ситуація між рітейлерами і банками розвивалася б по-іншому, – Галина Хейло

Галина Хейло виступила спікером на GR Форумі

Президент Асоціації платіжних систем Галина Хейло виступила з доповіддю на 5-му Міжнародному відкритому GR-форумі, який цьогоріч пройшов у Стамбулі. Головний акцент у виступі пані Хейло зробила на важливості діалогу бізнесу, банків, платіжних систем і влади. 

«Ми всі є користувачами платіжних систем. Коли ми користуємося платіжною карткою для покупок в інтернет-магазинах, або оплачуємо покупку на касі в супермаркеті, або переводимо платіж з карти на карту, або одне підприємство відправляє гроші другому підприємству – всюди задіяні платіжні системи. Відповідно, дуже важливо, щоб регулювання платіжних систем здійснювалося ринковим способом і щоб був живий діалог з владою», – наголосила вона. 

Президент Асоціації платіжних систем проінформувала учасників форуму про те, що станом на кінець 2020 року в Україні нараховується 48 платіжних систем і 2 системи, засновані Національним банком. Це – система електронних платежів (СЕП) і Національна система платежів (НПС «ПРОСТІР»). У платіжних системах задіяні 129 учасників – 69 банків і 60 не банківських установ. 

«Це величезний ринок. Якщо говорити про цифри, то оборот трансакцій, які проводять платіжні системи впродовж року у 10,7 разів перевищують ВВП України. Якщо ж говорити про кількість трансакцій за допомогою карткових систем, то їх за рік здійснюється приблизно 6 мільярдів», – розповіла Галина Хейло.

Президент Асоціації платіжних систем на прикладі актуального кейсу пояснила, чому відносини бізнесу і влади повинні бути чітко врегульовані законодавством. Як приклад, Галина Хейло розповіла про протиріччя, які нещодавно виникли в Україні між рітейлерами і банківськими установами. Предметом дискусії між ними стала комісія (interchange), яка знімається з рітейлерів при розрахунку карткою за їхні послуги. Власне, між рітейлерами і банками виникла суперечка з приводу того, чи потрібно знизити таку комісію.

При цьому вона уточнила, що отримувачами комісії interchange є не лише банки, які видають картку. Крім них, долю від комісії отримують Mastercard і Visa, які проводять платежі, та банки, які встановлюють і обслуговують платіжні термінали.

«Рітейлери виступили за зниження комісії interchange. Свою позицію вони аргументували тим, що через цю комісію Україна не може перейти на Cashless економіку, оскільки рітейлери намагаються економити 2%, які знімаються як комісія, а тому уникають використання терміналів. Другий аргумент рітейлерів полягає в тому, що вони зможуть знизити ціни для покупців, якщо ця комісія буде знижена. І третій аргумент рітейлерів, що у 2015 році в Європі на законодавчому рівні знизили комісію interchange», – розповіла Галина Хейло. 

Крім аргументів рітейлерів, президент Асоціації платіжних систем навела контраргументи банківських установ, які виступили проти зниження відповідної комісії.  

«Позиція банків наступна. Якщо ми говоримо про міжнародний досвід, то потрібно в деталях проаналізувати його. У країнах Європи після зниження комісії interchange рітейлери за рік зекономили приблизно 1,2 мільярди євро. Але при цьому 70% рітейлерів заявили, що зекономлені гроші не пішли на зниження ціни для споживачів, а були направленні на інновації. Рітейлери отримали додаткові прибутки, натомість банки недоотримали комісію. Відповідно, банки намагалися компенсувати втрати і підвищили вартість на свої продукти – випуск карток став платним, зросла комісія на конвертації та інші послуги. У підсумку споживач все-одно постраждав», – повідомила пані Хейло.

До того ж, Президент Асоціації платіжних систем зауважила, що при теперішніх темпах росту цін та інфляції в Україні економія 1% на комісії interchange не вплине на кінцеву ціну для споживача.

Останнім часом протистояння між банками і рітейлерами вийшло на урядовий рівень. Кабінет Міністрів заявив, що комісія interchange має регулюватися ринком. Однак, НБУ все-таки заключив компромісний меморандум з компаніями Mastercard і Visa про те, що комісія буде поступово знижуватися і впродовж двох років вона має зменшитися на 40%. Як наслідок, один з власників Monobank Олег Гороховський вже повідомив, що Monobank найближчим часом буде вимушений серйозно переглянути свої програми лояльності.

«Якби в Україні був ухвалений закон про лобіювання і здійснювався повноцінний діалог з владою, банки, рітейлери, платіжні системи змогли б відстояти свої інтереси і досягти більш правильного компромісу», – резюмувала Президент Асоціації платіжних систем.

Також Галина Хейло звернула увагу, що сьогодні у світі є тренд на роботу у криптовалютній сфері, але в Україні криптовалюта досі не узаконена, тому необхідний діалог з владою для пришвидшення нормативного регулювання цієї сфери. Хейло закцентувала увагу на тому, що перші кроки у цьому напрямі вже робляться і навела приклад «IBOX Bank», який є першим банком в Україні, який відкрив рахунок криптовалютної біржи «Binance».

Віталій Зварич, голова Наглядової ради «IBOX Bank» переконаний у тому, що діалог з владою – запорука того, щоб у банківській сфері відбувалися правильні якісні процеси. Чітко визначені права, пропозиції, обов’язки банків України створюють міцний грунт для подальшої роботи та розвитку всіх інших сфер України, включно із підприємницькою.

Дмитро Яковлєв, голова Департаменту інновацій «IBOX Bank», підтвердив важливість прийняття на законодавчому рівні ринку криптовалют в Україні. Експерт відмітив, що і «IBOX Bank», і держава в цілому роблять тільки перші важливі кроки у цій сфері, але потрібно прийняти ще цілу низку законодавчих актів для регулювання цієї сфери. «IBOX Bank» є однією з ключових ланок у розвитку транзакційного бізнесу України, тому необхідність прозорого діалогу з регулятором стосовно платежів важко переоцінити.

Галина Хейло – Президент Асоціації платіжних систем, Віце-президент Асоціації українських банків (АУБ), фундатор фінансово-аналітичного центру «Трансформація», Колишня голова правління «IBOX Bank» . Має досвід роботи в банківській системі з 1999 року, 18 з яких – на керівних посадах. 

Міжнародний GR-Форум розширив коло учасників Міжнародної асоціації зі зв’язків з урядом (IGAPA) представниками з Туреччини, Індії, Казахстану, Греції, Румунії та інших країн, що означає ніщо інше, як успіх IGAPA на світовій арені лобізму і GR та статус творця провідних тенденцій галузі на глобальному рівні. Організатори щорічного Міжнародного GR-Форуму мали честь бачити серед учасників і спікерів конференції Кендалла Коффі (США), Фарука Актая (Туреччина), Тіма Шеллберга (США), Василя Штендеру (Україна), Дімітріса Константеллоса (Греція), Сурьяпрабху Садасіван (Індія), Егона Чолакян (США), Сефу Гомденіза (Туреччина), Шейха Казибек Алтай Улі (Казахстан), Теодору Мігдаловічі (Румунія).

V Міжнародний GR-Форум підтримали впливові українські та європейські інформаційні видання, серед яких «NordPresse», «Lenta UA», «Business Woman», «КиевВласть», «ЛігаБізнесІнформ», «Delo.ua», «Час перших», «СтопКор», «Громадське радіо», «АЛЛАТРА ТВ», «Капітал», «Grushevskogo.5» і багато інших. Офіційний транспортний партнер Форуму – МАУ, які забезпечили проведення заходу на вищому рівні.

Серед українських та міжнародних партнерів GR-Фoрум відзначилися Українська торгово-промислова палата, Міжнародна асоціація українських і турецьких бізнесменів (TUID), Український інститут майбутнього, Українська асоціація платіжних систем, Київська школа державного управління імені Сергія Нижнього, «ArtRamus» – посол міжнародного руху «White Ribbon».

Більше інформації про головних організаторів GR-Форуму:

Офіційний сайт IGAPA: https://igapa.net/ 

Електронна пошта: info@igapa.net 

Офіційний сайт UAGRPL: https://grukraine.com.ua/ 

Електронна пошта: Info@grukraine.com.ua 

Офіційний сайт «SIC-Group»: https://sic-group.com.ua/ 

Електронна пошта: info@sic-group.com.ua 

Офіційний сайт Інституту Демократії та Розвитку «PolitA»: https://polita.org.ua/ 

Електронна пошта: info@polita.org.ua