Реформування оподаткування прибутку підприємств: консультації тривають

Публікації

25 лютого 2016 року в університеті ім. Драгоманова відбулася широка експертна дискусія на тему «Міжнародний досвід реформування оподаткування прибутку підприємств та його застосування в Україні». З цього моменту тривають профільні обговорення щодо сучасного стану оподаткування прибутку, нової моделі оподаткування розподіленого прибутку та реформи податку на майно, як компенсатору втрат бюджету.

Основні тези що прозвучали на базовій зустрічі:

Володимир Дубровський, старший економіст CASE Ukraine, експерт РПР на початку дискусії зробив презентацію щодо моделі реформування податку на прибуток підприємств. Він повідомив, що на думку експертів податкова система є одним із головних стрижнів української корупції, передусім завдяки величезному рівню дискреції (можливості «вирішувати питання» на власний розсуд) при адмініструванні податків. Останнім часом певного прогресу було досягнуто у впорядкуванні адміністрування ПДВ та зниженні надмірного навантаження на працю. Але нереформованим залишається податок на прибуток підприємств, який є дискреційним за самою природою своєї бази оподаткування.

Іншою проблемою чинної податкової системи є структурні викривлення – з надмірним прямим оподаткуванням (особливо у частині заробітних плат та доходів дрібних підприємців, з яких сплачується ЄСВ) та майже відсутнім оподаткуванням майна; а також з надмірним оподаткуванням праці при помірному тиску на капітал. І перше, і друге, є повністю невідповідним до національної специфіки та стратегічної мети побудови ефективної інноваційної постіндустріальної економіки.

Dr. Януш Ширмер, професор університетів Гарвард та Оксфорд, який в цей час очолює проект по податковій реформі у Вірменії, який реалізує компанія «Делойт» розповів про численні дискусії щодо можливості стандартизації податкових систем у різних країнах та повідомив, що прийшов до висновку, що в Україні є важливі особливості, зокрема вкорінені традиції корупції, які потрібно враховувати. На його думку у концепції, яку запропонувала експертна група, корупційна складова мінімізована.

Позицію бізнес-спільноти на зустрічі озвучили представники коаліцій за податкову реформу: МСБ та галузевих об’єднань. Зокрема, підприємець Едуард Курганськийакцентував увагу на індексації ставок податку на землю у 2016 році, що дуже турбує компанії на місцях. Крім того, «корупція як і раніше є характерною рисою податкової системи України, і в зв’язку з цим, – законопроекти спрямовані на зниження дискреції будуть підтримані бізнесом, зацікавленим у формуванні рівних правил гри на ринку».

Катерина Одарченко, ініціатор створення GR форуму України підкреслила, що просування обох обговорюваних законопроектів навряд чи буде легким, враховуючи залежність більшості депутатського корпусу від великого бізнесу, але тим не меньше «необхідність зниження корупційної складової і ручного адміністрування сьогодні усвідомлюють всі, і в цьому контексті є шанс на широку громадську підтримку».

Post a comment